Магніточутливі поліфункціональні нанокомпозити на основі магнетиту і гідроксиапатиту для застосування в онкології

  • M. V. Abramov Інститут хімії поверхні імені O.O.Чуйка НАН України
  • A. L. Petranovska O.O. Chuiko Institute of Surface Chemistry, National Academy of Sciences of Ukraine
  • Ye. V. Pylypchuk Інститут хімії поверхні імені O.O.Чуйка НАН України
  • S. P. Turanska Інститут хімії поверхні імені O.O.Чуйка НАН України
  • N. M. Opanashchuk Інститут хімії поверхні імені O.O.Чуйка НАН України
  • N. V. Kusyak Житомирський державний університет імені І. Франка
  • S. V. Gorobets Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
  • P. P. Gorbyk Інститут хімії поверхні імені O.O.Чуйка НАН України
Ключові слова: гідроксиапатит, поверхня, магнетит, магніточутливі нанокомпозити, адсорбція

Анотація

Систематизовано та узагальнено результати досліджень, спрямованих на розвиток концепції створення магніточутливих нанокомпозитів (НК) з багаторівневою ієрархічною наноархітектурою типу ядро-оболонка та функціями медико-біологічних нанороботів на основі однодоменного магнетиту (Fe3O4), поверхня якого модифікована гідроксиапатитом (ГА). Наноструктури вказаного типу характеризуються біосумісністю з організмом людини, відсутністю мутагенності та задовільними, з точки зору реалізації методу адресної доставки лікарських засобів та локальної терапії, магнітними характеристиками.

Синтез Fe3O4 здійснено за методикою співосадження солей двох- і трьохвалентного заліза. Синтезовані ансамблі наночастинок (НЧ) Fe3O4 характеризувались розмірами 3 – 23 нм. Середній розмір НЧ Fe3O4 залежав від умов синтезу і становив 8 – 15 нм, розподілом за розмірами можна було керувати технологічно. Питома поверхня магнетиту становила Sп = 90–180 м2/г, в роботі використовували зразки, для яких Sп ~ 110 м2 /г. Вивченням ІЧ-спектрів поверхні Fe3O4 виявлено функціональні групи ОН, концентрація яких, розрахована за даними термогравіметричного аналізу, дорівнювала 2,4 ммоль/г.

Синтез покриття ГА на поверхні Fe3O4 здійснювали золь-гель методом. Середній розмір кристалітів Fe3O4 і ГА в структурі НК Fe3O4/ГА складав 15 і 19 – 21 нм, відповідно. Дослідженнями ІЧ-спектрів зразків Fe3O4/ГА виявлено ОН-групи на поверхні нанокомпозиту, концентрація яких становила 2,2 ммоль/г. Питома поверхня НК Fe3O4/ГА становила Sп = 105 м2/г. Відношення Са/Р становило 1,6 – 1,7. Товщина шару ГА на поверхні Fe3O4, оцінена за співвідношенням площі Fe2p-/Fe3p- ліній та приростом маси НК, становить ~4 нм.

Вивчено процеси адсорбційної іммобілізації хіміотерапевтичних препаратів (цисплатину (ЦП), доксорубіцину (ДР)) та нормального імуноглобуліну людини (як моделі антитіла – імунотерапевтичного препарату) на поверхні НК.

Виявлено значну адсорбційну активність по відношенню до комплексів ЦП нанорозмірного Fe3O4. Так, при 298 К для Fe3O4 адсорбційна ємність Аmax = 80,1 мг/г, коефіцієнт вилучення R = 66,2 % .

Модифікування Fe3O4 ГА зменшує адсорбційну активність поверхні НК по віношенню до ЦП: Аmax = 54 мг/г, R = 64,8%. Можливо, це відбувається внаслідок зменшення концентрації гідроксильних груп на поверхні НК Fe3O4/ГА в порівнянні з поверхнею вихідного Fe3O4. Час втановлення адсорбційної рівноваги для поверхні НК Fe3O4/ГА знаходиться в межах 10 хвилин.

Адсорбцію імуноглобуліну (Ig) проводили в середовищі фізіологічного розчину (ФР) протягом 2 годин в динамічному режимі за кімнатної температури. Кількість адсорбованої речовини на поверхні НК визначали вимірюванням концентрації Ig в контактних розчинах до і після адсорбції.

Вивільнення Ig в ФР досліджували на зразках Fe3O4/ГА і Fe3O4/ГА/Ag, що містять Ig, іммобілізований з різних буферних систем (фосфатний буфер, фізіологічний розчин).

Коефіцієнт розподілу (Ε) імуноглобуліну між поверхнею НК і розчином складає 111,36 мл/г для Fe3O4/ГА, а для Fe3O4/ГА/Ag – 186,67 мл/г. При адсорбції з ФР для Fe3O4/ГА Ε = 47, 2 мл/г, для Fe3O4/ГА/Ag Е = 59,4 мл/г. Адсорбція Ig на поверхні НК з НЧ срібла перевищує адсорбцію на поверхні Fe3O4/ГА в обох буферних системах. Це є свідченням того, що наночастинки срібла на поверхні композиту виступають в ролі додаткових адсорбційних центрів.

Встановлено, що вивільнення Ig, іммобілізованого з ФР, при великих концентраціях (А = 17-38 мг/г) практично не відбувається.

Результати експериментальних досліджень впливу НК на клітинні лінії MCF-7 карциноми молочної залози людини in vitro свідчать, що застосування поліфункціональних магніточутливих НК принципово дозволяє реалізувати розпізнавання специфічних клітин, досягти цитотоксичного ефекту препарату при нижчих концентраціях лікарських препаратів та створити умови для зменшення токсико-алергічного впливу лікарських хіміотерапевтичних засобів на організм в цілому.

Дослідженнями адсорбції ДР на поверхні НК Fe3O4/ГА від часу  встановлено, що протягом перших двох годин адсорбується 60 – 70 % речовини, а протягом доби адсорбція проходить майже повністю (93 – 97 %). Результати дослідження залежності десорбції від часу вказують, що вивільнення ДР зменшується з ростом його кількості на поверхні НК.

Наведено дані щодо синтезу нових поліфункціональних магніточутливих наноструктур, перспективних для цільової доставки в пухлини гепатоцелюлярної карциноми та внутрішньопечінкової холангіокарциноми лікарського препарату хіміотерапевтичного механізму дії гемцитабін (ГЦ) та депонування за допомогою магнітного поля з додатковими функціями гіпертермічної терапії та магнітно-резонансної томографічної діагностики в режимі реального часу. Показано, що модифікована ГА поверхня магніточутливих носіїв Fe3O4 здатна до адсорбційної іммобілізації онкологічних лікарських засобів різних механізмів дії та до їх вивільнення в середовищі фізіологічної рідини без зміни терапевтичної активності.

На прикладі магнітної рідини Fe3O4/ГА/ДР/ол.Na/ПЕГ+ФР, що містить дисперсійну фазу – фізіологічний розчин (ФР),  суперпарамагнітні носії Fe3O4 з модифікованою ГА поверхнею та іммобілізованим лікарським препаратом ДР, комплексний стабілізатор  на основі олеату натрію та поліетиленгліколю (ол.Na/ПЕГ),  розвинено метод магнітної гранулометрії, застосовний до НК типу суперпарамагнітне ядро – оболонка зі складною багаторівневою структурою. Наведені результати експериментальних досліджень і розрахунків, їх перевірка різними способами і порівняння з літературними даними свідчать, що використовуючи ансамблі магнітних носіїв у якості суперпарамагнітного зонда та теорію парамагнетизму Ланжевена можна оцінити розміри компонентів складної оболонкової структури  нанокомпозитів. Отримані дані можуть бути корисними при оптимізації хімічного складу, структури та властивостей нових магнітних рідин та адсорбентів на основі магніточутливих НК зі складною будовою оболонки.

Відпрацьовано наукові підходи щодо впровадження магнітокерованих поліфункціональних НК Fe3O4/ГА, модифікованих іонами гадолінію, у нейтронозахопну терапію.  Показано їх перспективність для створення нових типів малотоксичних селективних  нейтронозахопних лікарських засобів із додатковими функціями магнітокерованої спрямованої доставки до органів- або клітин-мішеней і депонування, гіпертермії та комбінованої Т1-, Т2-МРТ-діагностики у режимі реального часу.

Наведено основи синтезу нових векторних систем – магнітокерованих лікарських форм хіміотерапевтичної дії онкологічного призначення на основі магнітних рідин, що містять нанорозмірний однодоменний магнетит з модифікованою поверхнею та лікарський цитостатичний  препарат. Показано, що за даними магнітних вимірювань можливе визначення з високою достовірністю розмірних параметрів векторних систем, що може бути використано для їх стандартизації та контролю параметрів в процесі виробництва.

Посилання

1. Levy L., Sahoo Y., Kyoung-Soo Kim, Earl Bergey J., Prasad P. Synthesis and characterization of multifunctional nanoclinics for biological applications. Chem. Mater. 2002. 14(9): 3715. https://doi.org/10.1021/cm0203013

2. Shpak A.P., Gorbyk P.P. Physical chemistry of nanomaterials and supramolecular structures. (Kyiv: Naukova Dumka, 2007). [in Russian].

3. Shpak A.P., Gorbyk P.P. Nanomaterials and Supramolecular Structures: Physics, Chemistry, and Applications. (Springer, 2009).

4. Patent UA 99211. Gorbyk P.P., Petanovskaya A.L., Turelik M.P., Turanska S.P., Vasilieva O.A., Chekhun V.F., Lukyanova N.U., Shpak A.P., Korduban O.M. Nanocapsule with functions of nanorobot. 2012. [in Ukrainian].

5. Gorbyk P.P., Chekhun V.F. Nanocomposites of medicobiologic destination: reality and perspectives for oncology. Funct. Mater. 2012. 19(2): 145.

6. Gorbyk P.P. Nanocomposites with Functions of Biomedical Nanorobots: Synthesis, Properties, Application. Nanosystems, Nanomaterials, Nanotechnologies. 2013. 11(2): 323. [in Ukrainian].

7. Gorbyk P.P., Lerman L.B., Petranovska A.L., Turanska S.P. Magnetosensitive nanocomposites with functions of medico-biological nanorobots: Synthesis and properties. In: Advances in Semiconductor Research: Physics of Nanosystems, Spintronics and Technological Applications. 2014. P. 161.

8. Gorbyk P.P., Lerman L.B., Petranovska A.L., Turanska S.P., Pylypchuk Ie.V. Magnetosensitive nanocomposites with hierarchical nanoarchitecture as biomedical nanorobots: synthesis, properties, and application. Fabrication and Self-Assembly of Nanobiomaterials, Applications of Nanobiomaterials. V. 1. 2016. P. 289.

9. Wahajuddin S.A. Superparamagnetic iron oxide nanoparticles: magnetic nanoplatforms as drug carriers. Int. J. Nanomedicine. 2012. 7: 3445. https://doi.org/10.2147/IJN.S30320

10. Huang C., Zhou Y., Tang Z., Guo X., Qian Z., Zhou S. Synthesis of multifunctional Fe3O4 core/hydroxyapatite shell nanocomposites by biomineralization. Dalton Trans. 2011. 40(18): 5026. https://doi.org/10.1039/c0dt01824d

11. Tomohiro Iwasaki. Mechanochemical synthesis of magnetite/hydroxyapatite nanocomposites for hyperthermia. Materials Science - Advanced Topics. 2013. P. 175. https://doi.org/10.5772/54344

12. Gopi D., Thameem Ansari M., Shinyjoy E., Kavitha L. Synthesis and spectroscopic characterization of magnetic hydroxyapatite nanocomposite using ultrasonic irradiation. Spectrochim. Acta. Part A. 2012. 87: 245. https://doi.org/10.1016/j.saa.2011.11.047

13. Mir A., Mallik D., Bhattacharyya S., Mahata D., Sinha A., Nayar S. Aqueous ferrofluids as templates for magnetic hydroxyapatite nanocomposites. J. Mater. Sci. - Mater. Med. 2010. 21(8): 2365. https://doi.org/10.1007/s10856-010-4090-9

14. Feng C., Chao L., Ying-Jie Z., Xin-Yu Zhao, Bing-Qiang L., Jin W. Magnetic nanocomposite of hydroxyapatite ultrathin nanosheets/Fe3O4 nanoparticles: microwave-assisted rapid synthesis and application in pH-responsive drug release. Biomater. Sci. 2013. 1(10): 1074. https://doi.org/10.1039/c3bm60086f

15. Davaran S., Alimirzalu S., Nejati-Koshki K., Nasrabadi H.T., Akbarzadeh A., Khandaghi A.A., Abbasian M., Alimohammadi S. Physicochemical characteristics of Fe3O4 magnetic nanocomposites based on poly(N-isopropylacrylamide) for anti-cancer drug delivery. Asian Pac. J. Cancer Prev. 2014. 15(1): 49. https://doi.org/10.7314/APJCP.2014.15.1.49

16. Petranovska A.L., Abramov N.V., Turanska S.P., Gorbyk P.P., Kaminskiy A.N., Kusyak N.V. Adsorption of cis-dichlorodiammineplatinum by nanostructures based on single-domain magnetite. J. Nanostruct. Chem. 2015. 5(3): 275. https://doi.org/10.1007/s40097-015-0159-9

17. Abramov N.V., Turanska S.P., Kusyak A.P., Petranovska A.L., Gorbyk P.P. Synthesis and properties of magnetite/hydroxyapatite/doxorubicin nanocomposites and magnetic fluids based on them. J. Nanostruct. Chem. 2016. 6: 223. https://doi.org/10.1007/s40097-016-0196-z

18. Anirudhan T.S., Sandeep S. Synthesis, characterization, cellular uptake and cytotoxicity of a multi-functional magnetic nanocomposite for the targeted delivery and controlled release of doxorubicin to cancer cells. J. Mater. Chem. 2012. 22(25): 12888. https://doi.org/10.1039/c2jm31794j

19. Sadighian S., Hosseini-Monfared H., Rostamizadeh K., Hamidi M. pH-Triggered magnetic-chitosan nanogels (MCNs) for doxorubicin delivery: physically vs. chemically cross linking approach. Adv. Pharm. Bull. 2015. 5(1): 115.

20. Borisenko N.V., Bogatyrev V.M., Dubrovin I.V., Abramov N.V., Gaevaya M.V., Gorbyk P.P. Synthesis and properties of magnetically sensitive nanocomposites based on iron and silicon oxides. Physical chemistry of nanomaterials and supramolecular structures. 2007. 1: 394. [in Russian].

21. Turanska S.P., Kusyak A.P., Petranovskaya A.L., Gorobets S.V., Turov V.V., Gorbyk P.P. Cytotoxic activity of magnetoerated nanocomposites on the basis of doxorubicin on the example of Saccharomyces serevisiae. Him. Fiz. Tehnol. Poverhni. 2016. 7(2): 236. [in Ukrainian]. https://doi.org/10.15407/hftp07.02.236

22. Wagner C.D., Moulder J.F., Davis L.E., Riggs W.M. Handbook of X-ray Photoelectron Spectroscopy. (New York: Perking-Elmer Corp., 1979).

23. Abramov M.V., Kusyak A.P., Kaminsky O.M., Turanska S.P., Petranovskaya A.L., Kusyak N.V., Turov V.V., Gorbyk P.P. Synthesis and properties of magnetically sensitive polyfunctional nanocomposites for use in oncology. Surface. 2017. 9(24): 165. [in Ukrainian]. https://doi.org/10.15407/Surface.2017.09.165

24. Skvortsov A.N. Effective method of analyzing the spectra of the optical range in studies of the kinetics of reactions. Cytology. 2009. 51(3): 229. [in Russian].

25. Raghavan R., Cheriyamundath S., Madassery J. Dimethyl sulfoxide inactivates the anticancer effect of cisplatin against human myelogenous leukemia cell lines in in vitro assays. Indian J. Pharmacol. 2015. 47(3): 322. https://doi.org/10.4103/0253-7613.157132

26. Silva P.P., de Paula F.C.S., Guerra W., Silveira J.N., Botelho F.V., Vieira L.Q., Bortolotto T., Fischer F.L., Bussi G., Terenzi H., Pereira-Maia E.C. Platinum(II) compounds of tetracyclines as potential anticancer agents: cytotoxicity, uptake and interactions with DNA. J. Braz. Chem. Soc. 2010. 21(7). https://doi.org/10.1590/S0103-50532010000700011

27. Gorbyk P.P., Turov V.V. Nanomaterials and nanocomposites in medicine, biology, ecology. (Kiev: Nauk. Dumka, 2011). [in Russian].

28. Bruijnincx P.C., Sadler P.J. New trends for metal complexes with anticancer activity. Curr. Opin. Chem. Biol. 2008. 12(2): 197. https://doi.org/10.1016/j.cbpa.2007.11.013

29. Patent UA 112490 Chekhun V.F., Lukyanova N.Yu., Gorbyk P.P., Todor I.M., Petranovskaya A.L., Boshitskaya N.V., Bozhko I.V. Antitumor ferromagnetic nanocomposite. 2016. [in Ukrainian].

30. Shen X., Liang H., Guo J. H., Song C. J. Inorg. Biochem. 2003. 95(2–3): 124. https://doi.org/10.1016/S0162-0134(03)00094-1

31. Gorbyk P.P., Mishchenko V.N., Petranovska A.L. Nanosystems, nanomaterials, nanotechnology. (Kyiv: RVV IMF, 2009). [in Ukrainian].

32. Turanskaya S.P., Chetyrkin A.D., Dubrovin I.V., Turov V.V., Gorbyk P.P. Synthesis, Properties, and Application in Experimental Medicine and Biology of Magnetosensitive Nanocomposites Containing Noble Metals. Surface. 2011. 3(18): 343. [in Russian].

33. Hermanson G.T. Bioconjugate Technigues. (Academic Press, 2008).

34. Doxorubicin hydrochloride. European Pharmacopoeia. Sixth Edition. 2005. P. 1389.

35. Biswanath Kundu, Debasree Ghosh, Mithlesh Kumar Sinha, Partha Sarathi Sen, Vamsi Krishna Balla, Nirmalendu Das, Debabrata Basu. Doxorubicin-intercalated nano-hydroxyapatite drug-delivery system for liver cancer: An animal model. Ceramics International. 2013. 39(8): 9557. https://doi.org/10.1016/j.ceramint.2013.05.074

36. Kule C., Ondrejickova O., Verner K. Doxorubicin, daunorubicin, and mitoxantrone cytotoxicity in yeast. Mol. Pharmacol. 1994. 46(6): 1234.

37. Patel S., Sprung A.U., Keller B.A., Heaton V.J., Fisher L.M. Identification of yeast DNA topoisomerase II mutants resistant to the antitumor drug doxorubicin: implications for the mechanisms of doxorubicin action and cytotoxicity. Mol. Pharmacol. 1997. 52(4):  658.https://doi.org/10.1124/mol.52.4.658

38. Saenko Yu.V., Shutov A.M., Rastorgueva E.V. Doxorubicin and menadione cause delay in cell proliferation of Saccharomyces cerevisiae by various mechanisms. Cytology. 2010. 52(5): 407. [in Russian].

39. Babayeva I.P., Chernov I.Yu. Biology of yeast. (KMK, 2004). [in Russian].

40. Mornet S., Vasseur S., Grasset F., Veverka P., Goglio G., Demourgues A., Portier J., Pollert E., Duguet E. Magnetic nanoparticle design for medical applications. Prog. Solid. State Chem. 2006. 34(2–4): 237. https://doi.org/10.1016/j.progsolidstchem.2005.11.010

41. Abramov N.V., Gorbyk P.P. Properties of magnetite nanoparticle ensembles and magnetic fluids for use in oncotherapy. Surface. 2012. 4(19): 246. [in Russian].

42. Abramov N.V. Doxorubicin-based magnetic fluids for use in oncotherapy. Surface. 2014. 6(21): 241. [in Russian].

43. Chen D.-X., Sun N., Gu H.-C. Size analysis of carboxydextran coated superparamagnetic iron oxide particles used as contrast agents of magnetic resonance imaging. J. Appl. Phys. 2009. 106(6): 063906.  https://doi.org/10.1063/1.3211307

44. Kaiser R., Miscolezy G. Magnetic properties of staible dispertions of subdomain magnetic particles. J. Appl. Phys. 1970. 1(3): 1064. https://doi.org/10.1063/1.1658812

46. Thakur M., De K., Giri S., Si S., Kotal A., Mandal T.K. Interparticle interaction and size effect in polymer coated magnetite nanoparticles. Journal of Physics: Condensed Matter. 2006. 18(39): 9093. https://doi.org/10.1088/0953-8984/18/39/035

47. Biswanath Kundu, Debasree Ghosh, Mithlesh Kumar Sinha, Partha Sarathi Sen, Vamsi Krishna Balla, Nirmalendu Das, Debabrata Basu. Doxorubicin-intercalated nano-hydroxyapatite drug-delivery system for liver cancer: An animal model. Ceram. Int. 2013. 39(8): 9557. https://doi.org/10.1016/j.ceramint.2013.05.074

48. Frolov Yu.G. Course of colloid chemistry. (Moscow: Chemistry, 1989.) [in Russian].

49. Schliomis M.I. Magnetic fluids. UFN. 1974. 112(3): 427. [in Russian]. https://doi.org/10.3367/UFNr.0112.197403b.0427

50. Rosenzweig R. Ferrohydrodynamics. (Moscow: Mir, 1989). [in Russian].

51. Bellin M.F. MR Contrast Agents, the Old and the New. Eur. J. Radiol. 2006. 60: 314. https://doi.org/10.1016/j.ejrad.2006.06.021

52. Caravan P. Strategies for Increasing the Sensitivity of Gadolinium Based MRI Contrast Agents. Chem. Soc. Rev. 2006. 35(6): 512. https://doi.org/10.1039/b510982p

53. Lowe M.P. MRI Contrast Agents: the next generation. Aust. J. Chem. 2002. 55(9): 551. https://doi.org/10.1071/CH02172

54. Fukumori Y., Ichikawa H. Nanoparticles for Cancer Therapy and Diagnosis. Adv. Powder. Technol. 2006. 17(1): 1. https://doi.org/10.1163/156855206775123494

55. Pylypchuk Ye.V., Gorbyk P.P. B- and Gd-containing nanomaterials and nanocomposites for neutron capture therapy. Surface. 2014. 6(21): 150. [in Ukrainian].

56. Gorbyk P.P., Petranovskaya A.L., Pylypchuk Ye.V., Abramov N.V., Oranskaya E.I., Korduban A.M. Synthesis of magnetically sensitive Gd-containing nanostructures. Him. Fiz. Tehnol. Poverhni. 2011. 2(4): 385. [in Russian].

57. Pylypchuk Ye.V., Petranovskaya A.L., Gorbyk P.P. Synthesis and Properties of Nanocomposites Based on Magnetite Modified with Diethylenetriamine Pentaacetic Acid. Nanostructures. Mater. Sci. 2012. (3): 47. [in Russian].

58. Petranovskaya A.L., Turelik M.P., Pylypchuk Ye.V. Nanocomposites on the basis of magnetite for medicine and pharmacy. In: Nanotechnology in pharmacy and medicine: International. conf. (Kharkiv, 2011). P. 154. [in Russian].

59. Turelik M.P., Gorobets S.V., Macedonskaya A.O., Gorbyk P.P. Biofunctionalisation of nanocomposites based on magnetite modified with meso-2,3-dimercaptosuccinic acid. Scientific. News of NTUU "KPI". 2012. (1): 149. [in Ukrainian].

60. Pylypchuk I.V., Kołodyńska D., Kozioł M., Gorbyk P.P. Gd-DTPA Adsorption on Chitosan/Magnetite Nanocomposites. Nanoscale Res. Lett. 2016. 11(1): 168. https://doi.org/10.1186/s11671-016-1363-3

61. Pylypchuk I.V., Kolodynska D., Gorbyk P.P. Gd(III) Adsorption on the DTPA-functionalized chitosan/magnetite nanocomposites. Sep. Sci. Technol. 2017: 1.

62. Pylypchuk Ye.V., Zubchuk Yu.O., Petranovskaya A.L., Turansky S.P., Gorbyk P.P. Synthesis and Properties of Fe3O4 Nanocomposites/ Hydroxyapatite/ Pamidronic Acid/ Diethylenetriamine Pentaacetic Acid/ Gd3+. Him. Fiz. Tehnol. Poverhni. 2015. 6(3): 326. [in Ukrainian]. https://doi.org/10.15407/hftp06.03.326

63. Hepatocellular carcinoma (HCC): a global perspective.

64. Maystrenko N.A., Sheiko S.B., Alent'ev A.V., Azimov F.K. Cholangiocellular cancer (features of diagnosis and treatment). Practical Oncology. 2008. 9(4): 229. [in Russian].

65. Kang T.W., Yevsa T., Woller N., Hoenicke L., Wuestefeld T., Dauch D., Hohmeyer A., Gereke M., Rudalska R., Potapova A., Iken M., Vucur M., Weiss S., Heikenwalder M., Khan S., Gil J., Bruder D., Manns M., Schirmacher P., Tacke F., Ott M., Luedde T., Longerich T., Kubicka S., Zender L. Senescence surveillance of pre-malignant hepatocytes limits liver cancer development. Nature. 2011. 479: 547. https://doi.org/10.1038/nature10599

66. Yevsa T., Kang T.W., Zender L. Immune surveillance of pre-cancerous senescent hepatocytes limits hepatocellular carcinoma development. Oncoimmunology. 2012. 1(3): 398. https://doi.org/10.4161/onci.19128

67. Dauch D., Rudalska R., Cossa G., Nault J.C., Kang T.W., Wuestefeld T., Hohmeyer A., Imbeaud S., Yevsa T., Hoenicke L., Pantsar T., Bozko P., Malek N.P., Longerich T., Laufer S., Poso A., Zucman-Rossi J., Eilers M., Zender L. A MYC-aurora kinase A protein complex represents an actionable drug target in p53-altered liver cancer. Nat. Med. 2016. 22(7): 744. https://doi.org/10.1038/nm.4107

68. Pylypchuk Ie.V., Gorbyk P.P., Petranovska A.L., Korduban O.M., Markovsky P.E., Ivasyshyn O.M. Formation of biomimetic hydroxyapatite coatings on the surface of titanium and Ti-containing alloys: Ti–6Al–4V and Ti–Zr–Nb. Surface Chemistry of Nanobiomaterials. Applications of Nanobiomaterials. 2016. 3: 193.

69. Pylypchuk Ye., Petranovskaya A., Gorbyk P., Korduban A., Markovsky P., Ivasishin O. Biomimetic Hydroxyapatite Growth on Functionalized Surfaces of Ti-6Al-4V and Ti-Zr-Nb Alloys. Nanoscale Res. Lett. 2015. 10: 338. https://doi.org/10.1186/s11671-015-1017-x

70. Pylypchuk Ye.V., Petranovska A.L., Turelyk M.P., Gorbyk P.P. Formation of Biomimetic Hydroxyapatite Coating on Titanium Plates. Mater. Sci. 2014. 20(3): 328.

71. Petranovskaya A.L., Turelyk M.P., Pylypchuk Ye.V., Gorbyk P.P., Korduban A.M., Ivasyshin O.M. Formation of biomimetic hydroxyapatite on the surface of titanium. Metallophysics and Newest Technologies. 2013. 35(11): 1567. [in Russian].

72. Pylypchuk Ye.V., Abramov M.V., Petranovska A.L., Turanska S.P., Budnyak T.M., Kusyak N.V., Gorbyk P.P. Multifunctional Magnetic Nanocomposites on the Base of Magnetite and Hydroxyapatite for Oncology Applications. Nanochemistry, Biotechnology, Nanomaterials, and Their Applications. Selected Proceedings of the 5th International Conference Nanotechnology and Nanomaterials (NANO 2017). (Aug. 23–26, 2017, Chernivtsi, Ukraine.). P. 35.

73. Patent UA 100210. Semko L.S., Gorbyk P.P., Khutorny S.V. Method for obtaining a magnetic laminate material. 2012. [in Ukrainian].

74. Patent UA 78448. Gorbyk P.P., Petranovska A.L., Abramov M.V., Turelyk M.P., Pylypchuk Ye.V., Vasilyeva O.A. Magnetic fluid. 2013. [in Ukrainian].

75. Patent UA 78473. Paton B.E., Gorbyk P.P., Petranovska A.L., Turelyk M.P. Abramov M.V., Vasiliev A.A., Chekhun V.F. Lukyanov N.Yu. Magnetic antitumor fluid. 2013. [in Ukrainian].

76. Antitumor nanocomposite "Feroplat". Access point: http://files.nas.gov.ua/NASDevelopmentsBook/PDF/0760.pdf

77. Certificate 46056. Gorbyk P.P., Petanovskaya A.L., Turelik M.P., Abramov M.V., Vasilieva O.A. TTR (temporary technological regulation) on the for the production of the substance "Magnetite". 2012. [in Ukrainian].

78. Certificate 58159. Gorbyk P.P., Abramov M.V., Petranovskaya A.L., Pylypchuk Ye.V., Vasilieva O.A. TTR (temporary technological regulations) for the production of magnetic liquid. 2015. [in Ukrainian].

79. Targeted comprehensive program of fundamental research "Nanostructural systems, nanomaterials, nanotechnologies". 2010. [in Ukrainian].

80. Gorbyk P.P., Gorobets S.V., Turelyk M.P., Chekhun V.P., Shpak A.P. Biofunctionalisation of nanomaterials and nanocomposites: teach. manual. (Kyiv: Naukova Dumka, 2011). [in Ukrainian].

81. Gorbyk P.P., Turelik M.P., Gorobets S.V., Gorobets O.Yu., Demyanenko I.V. Bio-functionalized nanomaterials and nanocomposites. Scientific fundamentals and directions of application, Electronic tutorial. 2013. [in Ukrainian].

82. Storozhuk L.P. Ph.D (Chem.) Thesis. (Kyiv, 2007). [in Ukrainian].

83. Turelik M.P. Ph.D (Chem.) Thesis. (Kyiv, 2012). [in Ukrainian].

84. Pylypchuk Ye.V. Ph.D (Chem.) Thesis. (Kyiv, 2013). [in Ukrainian].

85. Kaminsky O.M. Ph.D (Chem.) Thesis. (Kyiv, 2018). [in Ukrainian].

86. Kusyak A.P. Ph.D (Chem.) Thesis. (Kyiv, 2018). [in Ukrainian].

87. Uvarova I.V., Gorbyk P.P., Gorobets S.V., Ivashchenko O.A., Ulyanchenko N.V. Nanomaterials of medical appointment. (Kyiv: Naukova Dumka, 2014) [in Ukrainian].

88. Gorobets S.V., Gorobets O.Yu., Gorbyk P.P., Uvarova I.V. Functional bio- and nanomaterials of medical purpose. (Kyiv: Condor, 2018). [in Ukrainian].

Опубліковано
2019-01-13
Як цитувати
Abramov, M. V., Petranovska, A. L., Pylypchuk, Y. V., Turanska, S. P., Opanashchuk, N. M., Kusyak, N. V., Gorobets, S. V., & Gorbyk, P. P. (2019). Магніточутливі поліфункціональні нанокомпозити на основі магнетиту і гідроксиапатиту для застосування в онкології. Поверхня, (10(25), 244-285. https://doi.org/10.15407/Surface.2018.10.245
Розділ
Медико-біологічні проблеми поверхні